Migren Nedir?


Migren, iki bin yıldır bilinen bir hastalıktır. Migren'i ilk tanımlayan Aretaeustur. Latince de yarım baş ağrısı anlamına gelen Migrenin öteki baş ağrılarından ayrımı ise  Tisso adlı bir bilim adamı tarafından yapılmıştır.

Migren, ataklar halinde ortaya çıkan ve bunların arasında hiç bir belirtisi olmayan kronik bir başağrısı şeklidir. Baş ağrısı ve eşlik eden bulgular, migrenli kişinin hayatını normal bir şekilde sürdürmesini önler ve bariz bir hayattan  kopmaya yol açar. Migren atakları ortalama 3saat-3 gün devam edebilir.

Migren, kişinin günlük  aktivitelerini engelleyecek ölçüde şiddetli ve baş hareketleri ile artış gösteren ağrılardır.  Migrende, çoğunlukla zonklayıcı ve genellikle tek taraflı,çok şiddetli baş ağrısı görülür. Ağrı ile birlikte  bulantı ve bazen kusma olabilir. Hastalar ışık ,ses  ve gürültü gibi etraflarında ki uyaranlardan  aşırı derece rahatsız olur.  Bu semptomların bir arada değerlendirilmesi tanı açısından çok önemlidir, yalnız her atakta ve her baş ağrısı çeken de aynı bulgular olmayabilir.