Boyun Fıtığı

Boynumuzda 7 adet omur kemiği vardır. Omur kemiklerinin arasında disk dediğimiz kıkırdak yapılar bulunur. Disklerin iç kısımlarında yumuşak doku yer alır. Bu yumuşak dokunun daha sert olan kısmını aşarak taşmasına boyun fıtığı denir. Dışarı taşan fıtıklaşma buradaki sinirleri sıkıştırır ve boyun fıtığının şikayetlerini meydana getirir.

Boyun Fıtığı Belirtileri

  • Boyun ağrısı
  • Omuz ve sırt ağrısı
  • Kol ağrısı
  • Kollarda ve ellerde uyuşma ve güçsüzlük

Boyun fıtığı boyundan ayaklara kadar giden tüm sinirleri etkiler. Şikayetleri özellikle kolları içine alsa da ilerlemiş olgularda boyundan aşağısının felç kalmasına bile sebebiyet verebilir.

Boyun Fıtığı Nedenleri

Boyun fıtığının oluşmasında aşırı yüklenme ve hareketsiz yaşam en ön plandadır. Özellikle masa başı çalışanlarda ve bilgisayarla saatlerce uğraşanlarda boyun fıtığı çok sık görülür. Teknolojinin ilerlemesiyle boyun fıtığı görülme sayısının artması arasında doğru orantı vardır. Boynun sürekli aynı pozisyonda ve yanlış bir şekilde kalması (televizyon izlerken, masa başında çalışırken, bilgisayarla uğraşırken) boyunda sorunlara yol açabilir.

  • Aşırı yüklenme
  • Yanlış pozisyonda uzun süre kalma
  • Hareketsiz yaşam
  • Stres
  • Genetik faktörler

Boyun Fıtığı Tedavisi

Boyun fıtığı şikayetleriyle hekime başvurulduğunda hekim hastanın hikayesini dinleyerek ve onu muayene ederek büyük oranda teşhisi koyar. Ancak kesin tanı için boyun MR’ı gerekebilir. Bazı durumlarda EMG’ye başvurmak gerekebilir.

MR’da çıkan sonuçlar ve hastanın şikayetleri değerlendirilerek ameliyatsız ya da cerrahi tedavi kararı alınır. Boyun fıtıklarında da bel fıtıklarında olduğu gibi, hastaların yüzde 95'i ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilebilir.

Ameliyatsız Boyun Fıtığı Tedavisi

Eğer boyun fıtığı ileri seviyelere ulaşmamışsa ameliyatsız tedavi yöntemlerine başvurulabilir. Bunlar ilaç tedavisi, fizik tedavi, dinlenme ve egzersizdir. Ayrıca bizim uyguladığımız ve yüzde 70 gibi yüksek bir başarı oranına sahip özel ameliyat yöntemimiz mevcuttur.

Boyun Fıtığı Ameliyatı

Boyun fıtığı ameliyatlarında da bel fıtıklarında olduğu gibi mikrocerrahi teknik kullanılır. Hem küçük kesi açılması hem de işin içine mikroskobun girmesiyle ameliyat anında ve sonraki süreçte konfor sağlar. Boyun fıtığı ameliyatı genellikle boynun ön tarafından yapılır. Omurların arasındaki bozulan kıkırdak yapı tamamen alınarak bu bölgeye özel protez (cage) yerleştirilir. Tamamen insan vücuduna uyumlu olan bu özel protez ömür boyu orada kalır ve hiçbir şekilde rahatsızlık vermez.

Boyun Fıtığı Ameliyattan Sonra Tekrar Eder mi?

Bel fıtığı ameliyatından sonra aynı bölgede nüksetme ihtimali az da olsa vardır. Ancak boyun fıtığı ameliyatından sonra aynı yerde tekrarlama olmaz. Boynun anatomik özelliğinden kaynaklanan güzel bir avantajdır.