Beyin Kanaması

Beyin kanaması kısaca kafatasındaki damarların bozulması sebebiyle beyinde kan birikmesi durumudur. Beynin içinde, beyin zarının altında veya üstünde olan bu kanamalar beslenen bölgenin işlevini kaybetmesine ve artık çalışamaz duruma gelmesine neden olur.

Beyin kanamaları travmaya bağlı görülebilir. Kafatasına bir darbe alınması sonucu beynin içerisindeki ya da üzerindeki damarların zedelenmesiyle kanama meydana gelebilir. Bunun dışında damardaki bir problemden dolayı da görülebilir.

Beyin Kanaması Nedenleri

Beyin kanamaları birçok etmenden kaynaklanabilir. Darbeye, yüksek tansiyona, damarlardaki bozulmalardan dolayı anevrizmalara, kanama bozukluklarına, damar bozukluklarına bağlı kanama oluşabilir. İstatistiklere göre 50 yaş altındaki kişilerde travmaya bağlı beyin kanaması gelişirken, 50 yaş üstü kişilerde ise tansiyon ve anevrizmalar başrol oynuyor.

Beyin Kanaması Belirtileri (Nasıl Anlaşılır?)

Beyin kanaması belirtileri yavaş yavaş seyredebilir. Örneğin darbeden dolayı beyin kanaması başladıysa, başladığı andan itibaren belirti vermeyebilir. Öte yandan etkilenen bölgeye göre de şikayetler farklılık gösterir. Beynin görmeyle ilgili bölümünde bir kanama gerçekleşmişse görme sıkıntısı, konuşma bölümünde bir kanama gerçekleşmişe konuşma bozukluğu görülebilir. Kanama beyin sapındaysa hasta komaya girebilir.

Baş ağrısı beyin kanamasının belirtileri arasındadır. Baş ağrısına neden olan onlarca etmen vardır. Bu yüzden her baş ağrısı beyin kanamasının belirtisi değildir. Ancak ani ve şiddetli oluşan baş ağrısı mevcutsa tedbir amaçlı hekime başvurmak gerekir.

Beyin kanamasının diğer belirtileri; vücutta güçsüzlük, dengesizlik, bilincin zayıflaması uyku hali, yutkunmada güçlük, çevreye karşı duyarsızlık, konuşulanı anlamama, sesleri tam duyamama, bir yazıyı okuyamama, titreme, mide bulantısı, kusma, duyuların bozulması, uyuşma, karıncalanma şeklindedir.

Beyin Kanaması Ameliyatı

Beyin kanamalarının birçok çeşidi vardır. Bu yüzden yapılan işlem beyin kanamasına göre değişir. Kanamayı durdurmak amacıyla genellikle ameliyata başvurulur. Örneğin anevrizma ise (damar balonunun yırtılması) klips denilen bir malzeme kullanılarak yırtık kapatılır. AVM’ye (arteriovenöz malformasyonu) bağlı bir kanamaysa damar yumağı ameliyattan önce embolize edilir. Daha sonra ameliyatla yumak güvenli bir şekilde çıkarılır.