Karpal tünel sendromu (sinir sıkışması) teşhisi ve tedavisi

Sinir Sıkışmaları: Karpal Tünel Sendromu

El bileğinde bulunan ve içerisinde sinirlerin geçtiği tünellerden birisinin adı karpal tüneldir. Karpal tünel sendromu ele ve kola dağılan üç sinirden birisi olan median sinirinin kanalda sıkışması ile ortaya çıkar. El bölgesinde bulunan tendonların kalınlaşması, el bileğinin sürekli tekrarlayan hareketler yapması ve romatizmal rahatsızlıklar karpal tünel sendromunun nedenleri arasında yer alır. Hamilelikte meydana gelen tuz ve su tutulması, hipotiroidi, bilekte meydana gelen kırıklar da karpal tünel sendromuna neden olabilir.

Karpal Tünel Sendromunun Belirtileri

Parmaklarda meydana gelen ağrı, uyuşma, karıncalanma hissi ve kuvvet kaybı karpal tünel sendromunun belirtileri arasında yer alır. Gitar, keman gibi müzik aletlerini sürekli aynı pozisyonda kullanmak, mouse kullanmak gibi sürekliliği olan hareketler sendromun şiddetlenmesine neden olacağından dolayı bu eylemleri gerçekleştirirken uyuşma hissi artar. Elleri sallamak geçici süreliğine rahatlama hissi oluşturduğundan dolayı karpal tünel sendromu olan kişilerin zaman zaman ellerini salladığı gözlemlenmektedir. Yazı yazmak, daktilo veya bilgisayar kullanmak, el işi yapmak karpal tünel sendromunun tetiklenmesini sağlar ve ağrının artmasına neden olur. İnce işleri yapmakta zorlanmak hastalığın en önemli belirtileri arasında yer alır.

Karpal Tünel Sendromunun Teşhisi ve Tedavisi

Karpal tünel sendromunun tedavisinde öncelikle fiziksel muayene yapılmalıdır. Boyun fıtığı gibi rahatsızlıklar karıştırılabilen hastalık belirtileri dikkatle incelenmelidir. Sinir iletim hızı ölçümünün yapıldığı EMG testi ise hastalık için kesin teşhisin konulmasını sağlar. Ultrasonografik incelemeler ile de karpal tünel sendromu tanısı konulabilir.

Hastalığın tedavisinde el bileği tekrarlayan hareketlerden korunmak zorundadır. Atel kullanımı hastalığın neden olduğu şikayetlerin azalmasını sağlarken ilerlemesinin de önüne geçer. B vitamini, steroid enjeksiyonu, ağrı kesici ve anti-romatizmal ilaçların kullanılması karpal tünel sendromunun belirtilerini iyileştirebilir. Eğer rahatsızlık kuvvet kaybı, hissizlik ve şiddetli ağrı gibi belirtilere neden oluyorsa cerrahi müdahale yapılması gerekebilir. Mikrocerrahi teknik ile uygulanan operasyon sonucunda karpal tünel sendromu sonucunda ortaya çıkan belirtiler ortadan kaldırılır.  Operasyon sonrasında bileğin birkaç hafta dinlendirilmesi gerekir. Tam olarak iyileşme süreci 6 ay kadar sürebilir. Bu nedenle karpal tünel sendromuna neden olduğu düşünülen aktivitelerden olabildiğince kaçınmak ya da tekrarlayan hareket yapma zorunluluğu varsa gerekli hareketleri uygulamak iyileşme sürecinde çok önemlidir.