Karpal Tünel Sendromu

Karpal tünel sendromu ya da daha bilinen adıyla el bileğinde sinir sıkışması hastalığı, el bileğinin ortasında yer alan ve ilk üç parmağa doğru yayılan median sinirin baskı altında kalarak sıkışması durumudur. Median sinir sıkışınca özellikle ilk üç parmakta, elde ve kolda şikayetler meydana gelir. Bu şikayetler ağrı, güçsüzlük ve uyuşmadır.

Karpal Tünel Sendromu Neden Olur?

Karpal tünel sendromunun oluşmasında birtakım risk faktörleri vardır. Cinsiyet veya yaş aralığı bile karpal tünel sendromu görülme ihtimalini arttırabilir. Örneğin 30-50 yaş arası kadınlarda daha sık görülür. Sinirin bası altında kalması hormonlarla da alakalıdır. Bu yüzden çoğu hamile kadınlar karpal tünel sendromuyla karşılaşır. Ancak genellikle hamileliğin sonlanmasıyla geçer. Yine bir hormon hastalığı olan hipotiroidi de (tiroid hormonunun yetersiz salgılanması hastalığı) karpal tünel sendromuna neden olabilir. Karpal tünelin nedenlerini ve en çok kimlerde görülür sorusunun cevabını maddeler halinde sıralayalım:

 • Kadınlarda,
 • 30 yaş üstü kişilerde
 • Hamilelerde,
 • Şeker, romatizma ve tiroid hastalarında
 • Aşırı kilolularda
 • Alkol tüketenlerde
 • El ve el bileğini çok zorlayan kişilerde karpal tünel sendromu görülme riski daha yüksektir.

Karpal tünel sendromu eli ve el bileğini çok fazla zorlayan kişilerde daha sık görülür. Bu yüzden meslek hastalığı statüsüne de konulabilir. Ev kadınları, bilgisayar ile uğraşan kişiler (mause ve klavye), halı dokumacıları, el işi yapan kişiler, tesisatçılar ellerini ve el bileklerini çok zorlarlar. Bu yüzden median sinir baskılanır ve el bileğinde sinir sıkışması meydana gelir.

Karpal Tünel Sendromu Belirtileri

 • Parmaklarda uyuşma, karıncalanma hissi,
 • Elde kuvvet kaybı,
 • Elde ve kolda ağrı,
 • Parmaklarda ve elde hissizlik

Median sinir ilk üç parmağa dağıldığı için belirtiler de genellikle bu üç parmağı etkiler. Ancak sadece parmaklarla sınırlı değildir. Elde, bilekte ve kolda da şikayetler olabilir. Parmaklardaki uyuşmanın ve karıncalanmanın yanı sıra elde ve kolda ağrı, elde güç kaybı şikayetleri kişiyi en çok zorlayan belirtilerdir. Eldeki güçsüzlük bazen bir nesneyi kavrayamayacak kadar ciddi olabilir. Kişi bir su bardağını bile eline alamaz, düşürür. Belirtiler ilk aşamalarda eli kullandıkça meydana gelir. Hastalık ilerledikçe istirahat halindeyken bile şikayetler görülür. Ağrı ve uyuşmalar o kadar şiddetli olabilir ki kişiyi uykusundan dahi uyandırabilir.

Karpal Tünel Sendromunun Tedavisi

Karpal tünel sendromu ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilebilse de asıl tedavi yolu cerrahidir. Hafif seviyelerde yapılan ameliyatsız karpal tünel tedavi yöntemleri hastalığın ilerlemesini yavaşlatsa da genellikle ilerleyen dönemlerde yine ameliyat gereksinimi doğar. Bu ameliyatsız yöntemler fizik tedavi, el-parmak egzersizleri ve atelleri kapsar.

Karpal tünel ameliyatı mikrocerrahi yöntemle yapılır. Çok konforlu ve oldukça kısa süren bir işlemdir. Kişinin genel anestezi almasına gerek kalmadan, lokal anesteziyle el bölgesi uyuşturulur. Çok küçük bir kesiden girilerek sıkışan sinir rahatlatır. Ameliyatın kolay olması herkesin yapabileceği anlamına gelmez. Mutlaka bu konuda donanımlı bir cerraha başvurmak gerekir.