Ev İşi Yaparken Boyun Fıtığından Korunmak İçin Yapılması Gerekenler

 

 

Ev işleri ile yıllar boyunca uğraşan insanlarda fıtık görülme oranı azımsanmayacak ölçüde artıyor. Genel olarak ev işi ile uğraşırken yapılan hareketler zamanla vücudun boyun bölgesinde fıtık oluşumuna sebebiyet verebiliyor. Ev işleri hayatımızda alışılagelmiş olan  gündelik basit işler olarak görülürken aslında önemli sağlık problemlerine neden olabiliyor. Bu tarz problemler ile karşılaşılmaması için yapılması gereken belli başlı şeyler var. Bazı doğru bilinen yanlışlar yüzünden insanlar aslında iyi olduklarını düşünürlerken aslında fıtık oluşumunu tetikleyebiliyor.  İnsanlar ev işi yaparken dikkatli davranmadığında bel ya da boyun kaslarının kasılmasına ve yaşam kalitesini düşüren ağrıların ortaya çıkmasına neden olabiliyor.

 

Fıtık Nasıl Ortaya Çıkabilir

 

Günlük ev işlerinde aslında bir çok şey dikkat edilmezse bel ve boyun fıtığına yol açabiliyor. İnsanlar yaptıkları hareketler ile omuriliğe yük bindirmek gibi büyük bir yanlış yapıyor. Bu hatalı hareket sık sık tekrarlandığında ise kaçınılmaz son geliyor. Yanlış yapılan hareketler ile beraber vücuda yüklenildiğinde omurga arasında yer alan disk çekirdeği kırılabiliyor ve bunun sonucunda bel veya boyun fıtığı problemi ortaya çıkabiliyor. Bu yüzden insanlara ağır bir şey kaldırırken eğilmek yerine çömelmesi öneriliyor. Diğer taraftan ağırlığın omurilik üzerine bindirilmesi yerine genel olarak vücuda yayılması tavsiye ediliyor.

 

Fıtığa Neden Olan Hareketler

 

Bulaşık makinesini boşaltırken sürekli olarak eğilip kalkmak gerekiyor. Dizler kırılmadan öne doğru eğilme hareketi yapıldığı zaman yük bel kasları üzerine biniyor ve bu durum fıtığa yol açıyor. Bunun yerine bulaşık makinesi boşaltırken dizler kırılarak çömelmek gerekiyor. Evde yemek hazırlayanlar ya da bulaşık yıkayanlar uzun süre ayakta kaldıklarında bel ağrısından şikayet etmektedirler. Bu şikayetlerden kurtulmak için ise 4-5 dakikada bir bir ayak diğer ayaktan daha yüksek bir yere konarak omurgada yer alan kas grubundaki farklı eklemlerin kasılmasını sağlar ve bu esnada diğer eklemler dinlendirilmek gerekmektedir. Yerleri devamlı olarak eğilerek süpürmek de bel ağrısına neden olan şeylerden bir tanesidir. Bu gibi durumlarda öne doğru eğilerek omurgaya yük bindirmek yerine süpürgenin sapını yükseltmek doğru bir hareket olacaktır. Ütü esnasında insanlar boyunlarını uzun süre öne doğru eğmektedir. Bunun için ütü masasının yüksek olması son derece önemlidir. Ayrıca bulaşık ya da yemek başında dururken yapılacağı gibi ütü yaparken de bir ayağı dinlendirmek omurgayı dinlendirmeye yardımcı olacaktır.