Boyun Fıtığından Korunma

 

 

Boyun fıtığı oluşma riski yaşlanma ile birlikte artıyor olsa da bazı noktalara dikkat ederek bu rahatsızlıktan korunmak mümkündür. Omurlar arasında yer alan disklerin zamana bağlı olarak dejenere olması sonucunda ortaya çıkan boyun fıtığı doğru duruş, sağlıklı beslenme ve dikkatli hareket etme ile rahatlıkla önlenebilir.

 

Duruşunuz Sağlığınızı Etkiliyor

 

Postur bozukluğuna bağlı olarak ortaya çıkan rahatsızlıklardan birisi de boyun fıtığıdır. Özellikle oturarak çalışanlar ve araç kullananlar öne doğru eğilerek oturdukları zaman boyun fıtığı, bel ve sırt ağrısı gibi rahatsızlıkları tetiklerler. Sürekli olarak yanlış pozisyonda oturmak kısa vadede ağrıya yol açarken uzun vadede omurga zayıflığı ile birlikte bel ve boyun bölgesinde rahatsızlıklara neden olur. Yürürken, otururken ve çalışırken doğru duruş pozisyonuna sahip olmak boyun fıtığı başta olmak üzere bel fıtığı, miyofasiyal ağrı sendromu gibi pek çok rahatsızlığı engeller.

 

Sağlıklı Beslenme ve Kilo Kontrolü

 

Fazla kilo pek çok rahatsızlıkla birlikte boyun fıtığının da nedenleri arasında yer alır. Omurga vücut ağırlığının büyük bir bölümünü taşıdığından dolayı fazla ağırlıklar omurganın olumsuz etkilenmesine neden olur. Bu nedenle ideal kiloda olmak ya da olmaya çalışmak bu tür rahatsızlıklara önlem almanın başında gelir. Sağlıklı beslenme ile birlikte vücutta meydana gelen dejenerasyonlar azalacağından ve yaşlanma etkileri gerileyeceğinden dolayı disklerin yapısının da daha geç bozulması mümkün olur. Sağlıklı ve dengeli beslenmek kemik yapısını da koruyacağından dolayı insanlar yaşamların her anında dikkatli davranarak pek çok rahatsızlığın önüne geçebilir.

 

 

Ayrıca düzenli spor yapmak, yoga ve pilates gibi duruş güçlendiren egzersizlere yönelmek de boyun fıtığını önlemek açısından oldukça önemlidir. Bel ve boyun kaslarını güçlendirecek hareketler yaptığınız zaman  bu bölgelerde ortaya çıkacak rahatsızlıkları engelleyebilirsiniz. Bölgesel güçlendirmeler kas, kemik ve doku bozulması ile ortaya çıkan rahatsızlıkları engellemek için her zaman etkili olur.

 

Kontrollü Hareket Edin

 

İnsanlar hareket ederken vücutlarını düşünmezler. Bu düşüncesizlik ani hareket etmeye neden olur. Kontrolsüz bir şekilde öne ve yana doğru eğilmek disk kayması ihtimalini arttırır. Aniden ağır kaldırmak, destek almadan hareket etmek, ters yöne ani hareketlerde bulunmak disk kaymasına neden olacağından dolayı dikkat edilmesi gereken davranışlar arasında yer alır.