Boyun Fıtığı Ameliyatından Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

 

Gelişen teknoloji ile beraber artık boyun fıtığı ameliyatları her ne kadar geçmiş dönemlere göre daha risksiz ve kolay yapılsa da yine de hastaların ameliyattan sonra yapması gereken bazı şeyler bulunuyor. Hastaların operasyonun üzerinden sonra 3 gün boyunca banyo yapmaması, özellikle ameliyat yarasının olduğu yere su değdirmemesi öneriliyor. Ameliyat bölgesine su değmesi halinde ise bu bölgede yer alan pansumanın değiştirilmesi gerekmektedir. Operasyondan 3 gün sonra bölgede yer alan pansuman çıkarılabilir ve yavaş bir şekilde hemen kurulanması şartıyla banyo yapılabilmektedir. Operasyonu gerçekleştiren doktor aksini söylemediği sürece operasyon geçiren kişilerin bu durumu gözetmesi gerekmektedir.

 

Ameliyattan Hemen Sonrası

 

Boyun fıtığı ameliyatı geçiren hastalar operasyonlarından hemen sonra hasta servisinde dinlenmeye alınmaktadır ve bu süreçte hasta yumuşak bir boyun kullanmak zorundadır. Ameliyatın hemen sonrasında boyun ya da boğaz bölgesinde ağrı olması son derece doğaldır. Bu ağrı hasta yutkundukça kendini hissettirmektedir. Bunun minimumda olması için hastane doktorları tarafından gerekli tedaviler uygulanmaktadır. Ameliyat genel anestezi ile gerçekleştirildiği için hastaların ameliyattan sonraki ilk 6 saatte yemek yemesi ve su içmesi mümkün değildir. Ameliyatın ilk gününde genel olarak hastanın yarası su geçirmeyen pansuman ile kapatılmaktadır. Hasta, müşahede  altındayken yemeklerini oturarak yemeli ve gün içerisinde minimum 3 defa gezmelidir.

 

Taburcu Olduktan Sonra

 

Hastalar, taburcu olduktan sonra minimum bir hafta boyunca boyunluklarını otururken ya da ayakta dururken takmalıdır. Bu dönemde hastaların yatarken boyunluk takması gerekmemektedir. Yine taburcu olduktan sonraki haftada hastaların klozet kullanmaları önerilmektedir. Taburcu olduktan bir hafta sonra ise yürüyüşlerin giderek artırılması önerilmektedir. Taburcu olduktan sonraki iki hafta içerisinde hastaların dik bir şekilde oturmaları gerekmektedir. Hastalar bir hafta sonra kısa mesafelerde araç kullanabilirler. Operasyonun gerçekleştirildiği yerlerde ortaya karıncalanma ya da sertlik hissiyatı olabilir ve bunların olması son derece doğaldır. Ameliyatın yapıldığı yerden herhangi bir şekilde akıntı gelmesi halinde ise vakit kaybedilmeden doktora başvurulması gerekmektedir.