Botoks ile migren tedavisi

Botoks ile Migren Tedavisi

Migren ağrıları yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen rahatsızlıklardan bir tanesidir ve dünyada önemli sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Bu rahatsızlık için her ne kadar farklı tedavi yöntemleri ya da farklı ilaçlar denense de henüz migreni tam anlamıyla tedavi edecek bir yöntem bulunamamıştır. Migren ataklarının şiddeti ve sıklığı yaşam kalitesi ile beraber sosyal hayatı da etkilemekte ve aynı zamanda maddi, manevi çeşitli kayıplara neden olmaktadır. Son yıllarda ortaya çıkan botoks ile migren tedavisi bir rastlantı sonucu keşfedilmiştir. Yüzüne estetik amaçlı botoks uygulamaları yaptıran migren hastalarının önemli bir kısmı migren ataklarının seyreldiğini dile getirince, botoks ile migren tedavisi araştırmaları yapılmaya başlanmıştır.

Botoksun Migren Tedavisine Etkisi

Migren atağının başlamasına neden olan baş ve boyun bölgesindeki sinir sıkışma noktalarının botoks ile bloke edilmesiyle migren atakları, botoks ile tedavi edilebilir. Bu bölgelerdeki sinirlerin sıkışması önlenerek migren atakları daha başlamadan ortadan kalkmaktadır. Botoks ile gerçekleştirilen bu tedavinin en önemli avantajlarından bir tanesi de migren nedenli ilaç kullanımının önemli ölçüde azalması. Ayrıca birçok kişi de bu işlemden sonra ilaç kullanmayı gerek duymayabilmektedir. Botoks ile atak sıklıklarında %50 ve üzeri düzelme sağlanabildiği için bu tedavi yöntemi rahatsız olan kişinin konforunu da önemli ölçüde arttırmaktadır.

Tedavi Süreci

Botokslu migren tedavisinin ilk adımı migren ataklarının tetiklendiği noktaların doğru bir şekilde tespit edilmesidir. Atakların başlangıç noktaları hakkında hastalardan alınan bilgiler ile hastanın alın, şakak ve ense bölgesinde yer alan tetik noktaları belirlenerek bu noktalara 15-20 dakikalık uygulamalar ile botoks enjeksiyonu gerçekleştirilmektedir. Uygun miktarda enjeksiyon, doğru noktalara uygulandığı takdirde tedaviden elde edilecek başarı da maksimum seviyeye yaklaşmaktadır. Etkinin tam olarak başlaması uygulama gününden itibaren 3 ile 10 arasında değişen bir süre içerisinde gerçekleşmektedir. Bu tedaviden sonra hastalar iş veya sosyal hayatta herhangi bir kısıtlama yaşamadan normal yaşamlarına geri dönebilmektedir. Botoks uygulamaları genel olarak 6-12 aylık süreçlerde 10 ile 15 dakikalık seanslar ile gerçekleştirilmektedir. Uygulamaları genellikle estetik plastik cerrahi uzmanları ya da nörologlar gerçekleştirmektedir.