Baş ağrısı nedir ve çeşitleri nelerdir?

Baş Ağrısı

Baş, boyun ve sırtın üst kısımlarında gerçekleşen ağrılar baş ağrısı olarak tanımlanır. En yaygın ağrılar arasında yer alan baş ağrısı her insanın hayatından en az bir kez yaşadığı ağrılardan birisidir. Pek çok farklı neden baş ağrısını tetikleyebilir. Bu ağrılar genellikle geçici ve zararsız olsa da farklı hastalıkların habercisi de olabilir.

Bağ Ağrısının Çeşitleri Nelerdir?

Migren: Kronik olan bu rahatsızlık ataklar şeklinde meydana gelir. Işık, ses, koku hassasiyeti ile birlikte mide bulantısı ve kusma da migren atakları esnasında gözlemlenir. Ayda, yılda ya da haftada tekrarlayan migren ağrıları olabilir. Migrenin ortaya çıkmasında stres, beslenme, hava değişimi gibi nedenler olabilir.

Gerilim Tipi Baş Ağrısı: Baş bölgesinde meydana gelen sıkışma, ağırlık ve basınç etkisi ile kendisini gösteren bu baş ağrısı çeşidi oldukça yaygındır. Boyun ve ense bölgesini de etkileyen bu ağrıda konsantrasyon bozukluğu meydana gelebilir. Stres, diş sıkma, detaycı olma, diş çürükleri, göz yorgunluğu gibi nedenler gerilim tipi baş ağrısını tetikleyebilir.

Küme Tipi Baş Ağrısı: Göz ve şakak bölgesinde aniden başlayan baş ağrısı küme tipi olarak adlandırılır. Baş ağrısının olduğu tarafla aynı tarafta burun tıkınması, soğuk ve aşırı terleme gibi etkiler gözlemlenir. Özellikle mevsim geçişlerinde ortaya çıkan bu ağrı genellikle yılda 1-2 dönemde meydana gelir. Kronik durumlarda ise ağrının tüm yıl boyunca ortaya çıkabildiği gözlemlenmiştir.

Baş Ağrısı Tedavisi

Gerilim tipi baş ağrılarında rahatlatıcı aktiviteler ve hafif ağrı kesiciler kullanılır. Bu baş ağrıları artık günlük hayatın bir parçası olduğundan dolayı insanlar tarafından çok önemsenmese de bazı zamanlarda hayat kalitesini düşürecek sorunlara neden olabilirler. Bu durumda ağrı kesici kullanmak genellikle sorunun çözülmesini sağlar. Küme tipi baş ağrılarında ise ağrı kesiciler sorunu çözmez. Farklı ilaç tedavileri ile küme tipi baş ağrılarını rahatlatmak mümkündür.

Baş Ağrısını Ciddiye Alın

Baş ağrıları genellikle tehlikesiz olarak nitelendirilse de bazen ciddi sorunların habercisi olabilir. Aniden şiddetli bir şekilde başlayan baş ağrısı beyin kanamasının habercisi olabilir. Boyun fıtığı sebebiyle boyun bölgesinde meydana gelen ağrılar da baş ağrısı ile karıştırılabilir. Sık tekrar eden ya da hafiflemeyen baş ağrılarında mutlaka uzman bir hekime danışmak gerekir.